Sójové boby

Jedná se o velmi cennou luštěninu bohatou na bílkoviny, obsahuje totiž všechny esenciální aminokyseliny potřebné pro život.  Sója je zásadotvorná, podporuje odolnost vůči rakovině díky fytolátkám  a obsahem vitamínů a minerálů dobře dělá nervové soustavě. Dodává dobře vstřebatelný vápník a rozhodně nezatěžuje naše cévy od cholesterolu.

Může se jíst jen jako boby , ale dnes i běžně v podobě tofu, jako tempeh, různé pomazánky a salámy či párky vyrobené ze sóje. Běžně se používá sojová omáčka, sojové mléko a sojové maso.

 

Obsahuje tyto živiny:

Vitamíny B1,B2,B3,B5,B6,E,K, beta-karoten,biotin,kyselinu listovou,vápník,měď, jód,železo,hořčík,mangan,fosfor,draslík,selen,zinek, vlákninu,bílkoviny,složité sacharidy,omega-3 a omega -6 nenasycené mastné kyseliny, lecitin.

 

Před použitím se musí boby namočit do vody tak na 12 hodin. Poté se voda slije a dá se nová  a vaří se boby tak 1,5 hodin a nebo v papiňáku polovinu doby. Pozor , boby při vaření hodně pění a papiňák prská. Ochucují se podobně jako jiné luštěniny, solí, pepřem, majoránkou, paprikou, bobkovým listem, česnekem cibulí a pod.

Sojové maso se má povařit ve vodě s kořením a solí tak 20 minut. Poté se připravuje hodně podobně jako maso. Je nutné dobré koření a sůl. Lze ho vařit, dusit, smažit. V obchodech je jako plátky, kostky, proužky a granulát. Kupujte rozhodně takové, kde je napsáno "není vyrobeno z geneticky upravované sóji".

Tofu se vyrábí ze sojového mléka podobně jako tvaroh. Lze ho použít syrové i vařit, obalovat a smažit. Klidně i do pomazánek místo tvarohu . Dochucuje se solí a různým kořením dle chuti strávníků. Dá se použít i do sladkých  jídel tak jako tvaroh. Rozhodně obsahuje dobře stravitelné bílkoviny, nezatěžuje člověka tuky a neobsahuje žádný cholesterol. Obsahuje hodně vápníku,hořčíku a železa a vitamíny skupiny B. Při vaření stačí pár minut a s kořením trošku fantazie. Dnes se dají koupit i různé salámy a pomazánky s tofu.

Tempeh je vyrobený z namočených bobů a slisovaných do plátků pomocí zdraví prospěšných bakteriálních kultur, podobně jako hermelín.  Jedná se fermentovaný sojový produkt s ušlechtilou plísní, který dobře stráví i ti co je luštěniny nadýmají. Takto úpravený je velmi bohatý na vitamíny B i B12, dále fosfor a železo.

Sojové mléko nahradí zcela kravské mléko i u kojenců.  Jen chuť je třeba trošku vylepšit , ale dnes lze koupit i velmi chutná sojová mléka.

 

Z namočených sojových bobů lze před vařením vyrobit sojové mléko a sojovou drť čerstvou domácí. Chutná úplně jinak než sušené mléko.

A sice, 10 dkg sojových bobů se přes noc namočí  a pak scedí, dají se do mixéru a přidá se nová studená voda 1,5l a rozmixuje. Rozmixovanou směs dáme vařit tak čtvrt hodiny a během vaření odebíráme pěnu z povrchu pryč. Vše se scedí přes sítko a čistý hadřík nebo látkovou plínku. Získá se bílá a trochu nažloutlá voda. Mléko lze dochutit medem a solí, popřípadě vanilkou. Zbylou sojovou drť zvanou okaru lze použít do polévky, do pomazánek, či do karbanátků.

 

Říká se , že pokud se jí moc sóje, tak se může stát, že dochází k horšímu vstřebávání železa. Já osobně to nemám ověřeno, ale myslím si, že se mají jídla obměňovat, takže ani boby by se neměli jíst každý den.