obsah minerálů a stopových prvků v potravinách

tabulka:

 Obsah minerálních látek a stopových prvků v potravinách.doc (44,5 kB)

 

Pokud máte nedostatek některých minerálních a nebo stopových prvků, zvyšte jejich příjem, omezte alkohol, bílé pečivo a cukr a sladkosti, protože tyto látky zvyšují jejich spotřebu.

 

 Jezte nejlépe v přírodní formě tyto minerály a stopové prvky, tedy v přirozené stravě, jedině tak bude zajištěna jejich symbióza s ostatními prky, které pomáhají jejich dobré vstřebatelnosti. Umělé minerály nebo  dodané v tabletách mohou někdy i uškodit, protože je nemusí tělo přijmout, nebo je vezme jako jed, se kterým si neví rady, např vápník, hořčík.

 

 Pokud Vám chybí jód, tak omezte řepkový olej, protože ten bere jod z těla ven. Kupujte jen mořskou sůl. Navštivte solnou jeskyni a moře.Můžete  si koupit  mořské řasy a dávejte je do slaných jídel.

 

 Některé minerály jsou i v minerálkách, ale i tady by se pití mělo s třídat s dalšími  nápoji.

 

 Pokud vám chybí železo, jezte hodně kokosu a máku. Ať už v buchtách, nebo lze vytvořit makovou pomazánku z rozemletého máku a medu.

Chybí-li vám vápník, jezte kde se dá  mák ( stačí 58g máku denně). Můžete si také připravit vápník z vaječných skořápek. Umyté Skořápky dáte na plech upést tak 5 minut, aby se zabily choroboplodné zárodky. Pak skořápky rozdrtíte, třeba na kávomlínku. Dáte na špičku nože a zakápnete citrónovou šťávou. Měla by to být denní dávka vápníku. 

 Hořčík najdete v pangaminu a v ořechách a mandlích. Mlsejte tedy raději ořechy  a mandle než jen čokoládu.