naklíčená čočka a pšenice, nebo hrášek a slunečnicová semena a další semena

Čočku lze velmi jednoduše doma klíčit a získat tak potravinu nejen chutnou, ale i bohatou na vitamíny C, E a minerály, které jsou v novém klíčícím životě semene. Obsahují také velké množství exogenních enzymů, které podporují ozdravné procesy v těle a dobře působí i na úbytek váhy.

 Čočku asi tak 1 hrst  necháme  12 hodin namočenou ve vodě. Poté scedíme a propláchneme vodou. Nachystáme si misku , kde na dně bude troška vody, pak sítko, kam dáme čočku  a to sítko se akorát vejde do misky, kdy voda v misce bude pod sítkem.( čočka není ponořena ve vodě). Zakryjeme čistým ubrouskem či látkou. Necháme odpočívat někde v  normálních podmínkách bytu. Proplachujeme čočku a měníme vodu v misce 2x denně, aby v čočce nevznikla plíseň. Jíme, jakmile jsou klíčky dlouhé 3 až 5 mm a jíme celé. Větší klíčky už nejsou tak dobré. U čočky mám zkušenosti, že už 2. den jsou klíčky hotové.

Klíčky můžeme dát do zeleninového salátu a zamíchat a nebo rozmixovat s olejem a solí a udělat tak chutnou pomazánku. Lze jíst i jen samotné a nebo posypané na chlebu.

 

Podobně se klíčí i pšenice , jen chuť klíčků bude po oříšcích. Naklíčené jsou tak 3. den.

 Hrášek a slunečnicová semena i s  černou slupkou se také dobře klíčí. Někteří klíčí i fazole mungo. Obyčejné fazole se také dají klíčit, ale měli by se trošku povařit, protože mají v sobě nějaké nevhodné látky před uvařením. Možná proto, že i při běžné konzumaci se musí dlouho vařit a namáčet.

Můžete klíčit i semena řeřichy, které jsou bohatým zdrojem vitamínu C  na jaře a v zimě. Stačí klíčit třeba i na vlhké vatě.